Zdrowa dieta wegańska Zdrowa dieta wegańska - dlaczego warto?
Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegańską, wykluczając mięso, ryby, jaja i produkty mleczne ze swojego jadłospisu. Motywacji do takiego kroku może być wiele - od etycznych pa, rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe to bogactwo składników odżywczych, które dla wielu osób stanowią istotne uzupełnienie diety. Badania pokazują, że regularne spożywanie tych produktów może przyczynić się między innymi do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi, zapobiegania chorobom serca i nowotworom.
Jak zadbać o swoje zdrowie na diecie wegańskiej?
Jak przy każdej diecie, tak i przy diecie wegańskiej warto pamiętać o zbilansowanym i różnorodnym odżywianiu. Ważne jest, aby włączyć do swojego jadłospisu odpowiednią ilość białka, żelaza, wapnia, cynku i witaminy B12. Warto zwrócić uwagę na to, że większość roślin nie zawiera w wystarczającej ilości jednego lub więcej z tych składników, dlatego trzeba uważać na to, jakie produkty łączymy ze sobą w posiłkach.
Aby uniknąć niedoborów, warto wybierać białko roślinne z takich źródeł jak: groch, fasola, soja, strączki, orzechy i nasiona. Żelazo można pozyskać z takich produktów jak: szpinak, soczewica, tofu, orzechy, pestki dyni. Wapń znajdziemy głównie w warzywach liściastych, tofu, migdałach, sezamie i suszonych figach. Cynk jest obecny w produktach zbożowych, orzechach, pestkach, roślinach strączkowych. Natomiast witaminy B12 niestety nie znajdziemy w roślinach - jedynym źródłem tej witaminy są produkty pochodzenia zwierzęcego (należy wówczas wybrać odpowiednie suplementy diety).
Wegańska dieta - na co warto zwrócić uwagę?
Jedząc na co dzień jedynie rośliny, warto pamiętać o tym, że nie wszystkie są tak samo korzystne dla zdrowia. Na uwagę zasługują takie wyjątki jak np. soja, która ze względu na dużą zawartość izoflawonów może wpływać na hormony tarczycy czy też niektóre owoce, które z powodu dużego poziomu fruktozy mogą negatywnie wpływać na trawienie.
Podsumowując, dieta wegańska może być zdrowa i korzystna dla zdrowia, o ile zostanie właściwie zbilansowana i odpowiednio skomponowana. Warto pamiętać o tym, że w diecie bez mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego należy uważać na niedobory niektórych składników, takich jak białko, żelazo, wapń, cynk czy witamina B12. Z kolei wybierając produkty roślinne, warto pamiętać o tym, że nie każde są równie korzystne dla zdrowia. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na taką dietę, warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby uniknąć potencjalnych błędów i zdrowotnych komplikacji.